Przebieg procesu:
- Proces coachingowy to zazwyczaj cykl 6-9 regularnych (raz na 2, 3 lub 4 tygodnie) spotkań z coachem poświęconych wybranym przez klienta zagadnieniom.
- Sesje coachingowe trwają ok 90 -100 minut i odbywają się w wybranym przez coacha i Klienta miejscu (możliwość wybrania jednej z kilku dostępnych opcji).
- Współpraca opiera się na obustronnej umowie obejmującej uzgodnione wspólnie zasady pracy, przy czym moi klienci mają prawo do bezkosztowego przerwania procesu w dowolnym momencie.
- Ogólny zarys celów i priorytetów omawiamy na pierwszej sesji, natomiast temat poszczególnych sesji i kierunek pracy biegnie zgodnie z potrzebami i tempem pracy klienta.
Podstawowe zasady relacji coachingowej:
Podstawą coachingu jest fakt, że to Klient ma najważniejszą i najpełniejszą wiedzę na swój temat. Właśnie dlatego dla efektywności coachingu niezbędne jest Twoje zaangażowanie, szczerość, gotowość do zmian i poczucie odpowiedzialności za swoje działanie.
Co to oznacza w praktyce?
Ja dbam o metodologię i dobór narzędzi pracy, ale to Ty wskazujesz obszary, którymi chcesz się zająć, określasz cele, szukasz rozwiązań, dokonujesz analizy i wyciągasz wnioski, w oparciu o które podejmujesz decyzje i działania, biorąc za nie pełną odpowiedzialność.
Jednym z kluczowych elementów relacji coachingowej jest zaufanie – zarówno do warsztatu pracy coacha, jak i jego intencji jako człowieka. Jestem ceniona za empatię i uważność na Klienta, jego poczucie komfortu, bezpieczeństwa i swobody, a jednocześnie za uporządkowaną strukturą procesu i różnorodność form pracy. Tyle w kwestii deklaracji :), natomiast rozumiejąc w pełni wątpliwości w głowach Klientów rozważających rozpoczęcie procesu z nieznanym coachem, za dobrą praktyką uważam bezpłatne i niezobowiązujące spotkanie konsultacyjne, które pozwoli obu stronom na poznanie się, sprawdzenie „chemii”, zadanie wszystkich nurtujących pytań i dopiero wówczas na obustronną decyzję o podjęciu współpracy.
Pracuję zgodnie ze standardem International Coach Federation.